TALSAYAK

Edebiyat ve Eğitim Seçkisi

Öğretmenler Uzmanlık İçin Terledi

Posted by talsayak 27 Kasım 2005

Öğretmenlere ‘uzman’ ve ‘başöğretmen’ unvanları verilmesini öngören ‘öğretmenlik kariyer sistemi’nin ilk sınavı, uzmanlık alanında bu gün yapıldı.
Meslekte kariyer yapmak isteyen 127 bin 145 öğretmenden, 27 Kasım’da uzmanlık sınavına katılım ne kadar oldu bilmiyorum. Bildiğim bir şey var ki hazırlıksız bu sınavın kazanılamayacağı…
“Öğretmenlikte Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı-Uzmanlık” Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce, (ÖSYM) 27 Kasım Pazar günü 81 il merkezinde gerçekleştirildi. Sınav saat 09.30’da başladı ve 3 saat sürdü. Sınavda adaylara Türkçe, Pedagojik Formasyon, Genel Kültür; Milli Eğitim Mevzuatı, Eğitim Yönetimi ve Eğitim Sistemi İle İlgili Temel Bilgiler olmak üzere dört alanda çoktan seçmeli test uygulandı. Adaylara 180 soru yöneltildi. Sınavı kazanmak için 100 üzerinden en az 60 puan almak gerekiyor.
“Uzman” olmak için sadece sınav yeterli olmayacak. Uzmanlık için yapılacak değerlendirmede, değerlendirme puanının yüzde 50’sini sınav puanı, yüzde 10’unu kıdem, yüzde 20’sini eğitim (hizmet içi, lisansüstü), yüzde 10’unu etkinlikler (bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif çalışmalar), yüzde 10’unu da sicil durumu oluşturacak. Başarısı çizelgesi oluşacak “Kariyer basamaklarında yükselecekler”, değerlendirme puanlarına Türkiye Geneli Başarı Sıralaması Çizelgesi oluşturulacak ve bu sıralamaya girenlere sertifika verilecek. MEB’in eğitim-öğretim hizmetleri sınıfındaki toplam serbest öğretmen kadro sayısının yüzde 20’si uzman öğretmenlik, yüzde 10’u da başöğretmenlik unvanı için ayrılacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: