TALSAYAK

Edebiyat ve Eğitim Seçkisi

TATİLDE ALMANYA İZLENİMLERİM

Posted by talsayak 8 Şubat 2006

Yarı yıl tatiline, karneler verilmeden bir hafta önce çıktım. Gittiğim yer Almanya’nın Hamburg şehriydi.
Almanya, Türkiye’den çok farklı. Oradaki insanların hiç sosyal yaşantısı yok. Akşam erken yatıp sabah da erkenden işe gidiyorlar. Almanya?daki Türkler de bu hayata epey ayak uydurmuşa benziyor. Ayrıca bu monoton yaşantıda, Türkler için çok önemli olan, komşuluk ilişkileri de yok. Ne ilginçtir ki aynı apartmanda oturan insanlar birbirlerinin isimlerini bile bilmeye tenezzül etmiyor.
Avrupada -özellikle de Almanya’da- yaşayan çoğu Türk kendi benliklerini unutmuş durumda.Atatürk’ün bile doğum ve ölüm tarihlerini bilmeyen Türkler var.Yabancı ülke özentisi onların örf ve adetlerini -kısacası onların Türklüklerini- unutturmuş.
Ayrıca orada yaşayan Türklerin evine sürekli Hıristiyan Misyonerler akın ediyor.Türklerin dinlerini değiştirmek için olmadık sözler sarf ediyorlar; ama çoğu Türk buna kulak asmıyor.
Almanya’da gördüklerimden en ilginci de Türk kanalları?Sanki bu kanallar orada yaşayan Türklerin zekasını köreltmek için yapılmış. Neredeyse her kanalda saat başı birbirine benzeyen Türk filmleri yayınlanıyor. Onların yerine belgeseller, Almanca?yı öğreten veya yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını ele alan programlar yayınlansa oradaki vatandaşlarımıza daha fazla katkı sağlar.
Her şeyin başında Türk Hükümetine ve Türk kanallarına çok iş düşüyor.Yurtdışındaki vatandaşlarımızı bilinçli, vatanına bağlı ve eğitimli bireyler haline getirmek ne de olsa onların elinde.
Tüm bunlara rağmen tatilim çok eğlenceli geçti. Ayrıca bu sayede Türkiye ile Almanya’yı kıyaslama imkanı buldum ve eminim ki Türkiye dünyadaki tüm ülkelerden çok daha güzel.

Gizem Kurşova
9-H 145

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: