TALSAYAK

Edebiyat ve Eğitim Seçkisi

Yunus Emre toprağından, Eskişehir’den yeni bir ses: Ardıç

Posted by talsayak 8 Şubat 2006


Anadolu’nun bereketli topraklarından bir dergi daha filizlendi. Mustafa Özçelik’un yayın yönetmenliği, Tayyib Atmaca’nın yayın koordinatörlüğünde yola koyulan derginin ilk sayısı 15 Şubat’ta çıkıyor.

Derginin bu sayısında yazı ve şiirleriyle konuk olan imzalar şöyle:
M.Önal Mengüşoğlu, A.Vahap Akbaş, Özcan Ünlü, Mehmet Aycı, Nuh Utku, Nihat Dağlı, İsmail Karakurt, Davut Güner, Mustafa Oğuz, Cevat Akkanat, Kalender Yıldız, Muharrem Dayanç, Hasan Akçay, Kamil Yeşil, Mustafa Uçurum, M. Ökkeş Evren, Şahin Taş, Hayrettin Durmuş, Erdal Noyan, Mehmet Konukçu ve Burak Kılıç.
Dergide ayrıca şair Adem Turan’ın, şair Nurettin Durman’la söyleşisi okunabilir.

Derginin sunuş yazısı şöyle:
“Bütün zamanların en büyük söz ustası Yunus Emre’nin sevgi toprağından, Eskişehir’den “bir sarı çiğdem” güzelliği ve mütevazılığı ile soframızı açıyoruz bütün bir ehl-i dil’e.
Güncelin ve hazırlanmış hayatların boğucu havasından sözü ışıldatarak evrensele, ebedî olana yürümek azmindeyiz.

Söyleyecek sözlerimiz, paylaşılacak düşüncelerimiz var. Geleceği kurmanın, “dört duvar arasında dertleşenlerin değil, sesini dört duvarın dışına çıkaran”ların işi olduğuna inanıyoruz.
Sanatı, edebiyatı kendinden ibaret bir olgu olarak görmek yerine bu kavramları bir inanç, medeniyet ve kültür bağlamı içinde ele almak bu uğraşımızın temel hedefidir. İnsan olarak da sanatçı olarak da böyle bir aidiyetimiz yoksa sözlerimizin de anlamlı olmayacağını düşünüyoruz.

Bütün renkler söz soframızın zenginliği olacak. Etikle estetiği birlikte anlam kazanan kavramlar olarak görüp edebiyatı ‘edep uygarlığı’nın bizi, iyi, güzel ve doğru olana götürecek bir kurumu olarak algılıyoruz.

Köksüzlüğün ve geçmişe takılıp kalmanın aynı tür olumsuzluklar olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden Yunus’tan Yahya Kemal’e, Karacaoğlan’dan Necip Fazıl’a, Fuzûli’den Sezai Karakoç’a kadar uzanan zengin bir edebiyat geleneğine mensubiyet şuuru içinde ama zamanımızın da farkında olarak konuşup yazacağız. Bu dergi böyle bir niyetten doğdu. Dolayısıyla bize bu yolculukta ‘haldaş’, ‘yoldaş’ ve ‘kardaş’ olacaklara yüreğimizi, vaktimizi, emeğimizi, imkanlarımızı açıyoruz.

‘Söz’e ve onun bağlı olduğu ‘hakikat’e elbette ‘aşk’la varılacaktır.”

İsmail Karakurt

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: