TALSAYAK

Edebiyat ve Eğitim Seçkisi

Ağaçlar Neyi Söyler?

Posted by talsayak 29 Nisan 2006

Modern hayat, insanı kendinden uzaklaştırdığı gibi tabiattan da uzaklaştırdı. Hatta kopardı. Tabiat, kır, ağaç, çiçek, böcek modern zamanların insanları için nerdeyse çok uzak kavramlara dönüştüler. Şehir hayatı bunaltmasa insanların tabiata açılacağı yok..

Oysa tabiat, hayatımızın içinde yer alması gereken bir kavram. Yaşadığımız dünyanın en önemli gerçeği?Sadece maddi boyutuyla değil metafizik boyutuyla da tabiat, insanın olmazsa olmazı aslında?

Ama koptuk tabiattan?

Dağların, ırmakların, ormanların, onca börtü böceğin varlığını, dilini unuttuk. Onlar da hakikatin şahitleridir. Onlar da hakikatten birer dildir. Varlıkları bizim varlığımızla, yoklukları da bizim yokluğumuzla doğrudan ilgilidir.

Tabiat, insana küsmüştür insana da tabiata?Zararını iki taraf da çekmektedir bu kırgınlığın. Mevsimler değişmekte, toprak sağlıklı ürürler vermemekte, tabii afetler zaman zaman tabiatın bu kırgınlığının şiddetli bir tepkisi ortaya koymakta..

Bu kırgınlığın giderilmesi gerek..

İçinde bulunduğumuz günler, tabiatın diriliş günleri?Onun muhteşem dekoru yeni dikilecek fidanlarla daha da muhteşem olmalı..,Bir ağaç yetiştirmeyi, bir insan yetiştirmekle aynı değerde gören bir kültürden geliyoruz.

Ne çabuk unuttuk ağaçtan, ormandan, ırmaktan, kuştan bahseden şiirlerimizi, şarkılarımızı.. Onlar değil miydi, tabiatın sesini, güzelliğini ve gerçeğini bize getiren?

Evet, bu mevsimi fırsat bilerek kimi güncel meselelerin bir an için dışına çıkalım ve bir fidanı toprakla buluşturmanın hazzını yaşayalım. Tabiat, cömert bir anadır. Verdiğimizin bin katını bize yüksünmeden geri verecektir.
Tabiatın bizim ilgimize, sevgimize ihtiyacı var. Bu sevgiyle sadece tabiat dirilip canlanmayacak; asıl önemlisi bizim yüreğimiz canlanacak?Ne dersiniz böyle bir canlanmaya hepimizin yüreğinin ihtiyacı yok mu?

Mustafa Özçelik

Reklamlar

Bir Yanıt to “Ağaçlar Neyi Söyler?”

  1. wakwaki said

    Ülkenin dört bir tarafında ağaç dikim kampanyalarının yapıldığı bir yılda böyle bir yazı iyi gitmiş.
    Yazarına ve yazıyı buraya koyan İsmail hocama teşekkürler!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: