TALSAYAK

Edebiyat ve Eğitim Seçkisi

Şiirde Yorum 2

Posted by talsayak 25 Aralık 2006

Bir yazının veya sözün, anlaşılması güç yönlerini açıklayarak aydınlığa kavuşturmaya genel anlamda yorum diyoruz. Bir metni yorumlamak için ise şiirin anlamını üzerinden yola çıkmak gereklidir. Anlam iyi tespit edilirse şiir üzerinde sağlam yorumlar yapılır. Metindeki anlamı tam olarak tespit edemezsek metin üzerinde yanlış yorum yapılmış olur.
Edebî eserler bir bütündür. Her eser, yazarın davranış tarzının ifadesidir. Ayrıntılar metnin bütününe hizmet ettiği gibi sanatçının kişiliği ile de yakından ilgilidir. Şiirde yorum yaparken yazarın kişiliğini de göz ardı etmemek gerekir. O halde bir edebî eserde aranacak öncelikli özellik, nasıl bir davranış tarzının ifadesi olduğunu tespit etmek olmalıdır. Bu tespiti yapabilmek için esere bütün olarak bakmak, eserin ruhunu kavramak, konu ve şairin üslubuna ait özellikleri bu ruha bağlamak gerekir.

İyi bir şiir yorumu yapabilmek için ele alınan şiirin şairi hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gereklidir. Şairin içinde büyüdüğü kültürel çevreyi, şiirin yazılış ve yayınlanış tarihlerini, o tarihlerdeki sosyal olayları da bilmek gerekir. Burada karşımıza şiir-şair-zihniyet-dönem kelimelerini her zaman bir bütünlük içinde düşünmemiz gerektiği çıkıyor. Örneğin; Mehmet Akif Ersoy?u tanımayan, yakın tarihimizin özelliklerini bilmeyen bir kimse, İstiklal Marşı?mızı yeterince yorumlayamaz. Ne anlatmak istediğini tam anlamıyla kavrayamaz. Çünkü bu şiiri iyi yorumlayabilmek için Mehmet Akif?in düşünce dünyasını iyi tespit etmek gereklidir.
Şiirler çok anlamlı metinlerdir. Böyle metinlere açık metin denir. Açık metinlerde anlam okuyucuya göre değişir. Bu metinlerde anlatılan düşünceler, olaylar, duygular açık olarak verilmez, şair adeta okuyucunun zihninde bir boşluk bırakır. Okuyucu da bu boşlukları kendi arzu ve zevklerine göre doldurur. Şiiri kendi düşüncesine göre yorumlar. Bu yüzden şiirde nesnel bir gerçeklik aramak doğru olmaz.

Reklamlar

3 Yanıt to “Şiirde Yorum 2”

  1. Anonymous said

    ne yalan söleyeyim hiç güzel değildi bu arada metini anlamdım:P

  2. Anonymous said

    beatıful gercekten

  3. Zeren said

    çok saol kardeşim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: