TALSAYAK

Edebiyat ve Eğitim Seçkisi

Metin ve Şair Hakkında

Posted by talsayak 27 Aralık 2006

*Şâirin hayatı ve sanat anlayışı hakkında bilgi sahibi olmamız bize o şiiri yorumlamada bir fayda sağlayabilir ama şiirin her mısrasında hayatıyla bağlantı kurmaya çalışmak o şiirden sanat zevki almamızı engeller.

*Bütün güzel sanat eserleri gibi şiir de bir sanatçının ürünüdür. Her eserle onun mimarı arasında az yad a çok bir ilişki olabilir. Bir şairin mizacı, tecrübeleri, kültürel birikimi, sanat zevki ve dünya görüşü eserine yansıyabilir.
*Sanatçının yaşadığı dönem şiirin dil zevkine, temasına, yapısına, anlatım biçimine yansır.
*Hâlet Çelebi?nin 1907-1958 yılları arasında yaşadığı ve şiir için:

? Kelimelerin bir araya gelmesinden oluşan bir büyük kelimeden başka bir şey değildir. Çünkü şiirde kelimeler müşahhas malzeme ile mücerret bir âlem oluşturur.? düşüncesindedir. Onun şiirini üç döneme ayırabiliriz: eski kültürümüze bağlı olarak yazdığı şiirler, garip şiirinin yaygın olduğu dönemde yazdıkları ve İslâm Tasavvufundan yararlanarak oluşturduğu şiirler.
*Çelebi?nin iki şiirinde de ahenk tekrarlanan sözcüklerle sağlanmıştır. Şiir dilinde imgeler ve çağrışımlar önemli yer tutar. Serbest nazım kullanılmıştır. Şiirde mistik konular ele alınmışsa ön bilgi sahibi olmak gerekir.
*Sınıf iki gruba ayrılarak kitaptaki ?Ölümden Sonra? ve ?Gün Eksilmesin Penceremden? isimli şiirler öğrencilere yorumlattırılır. Yorum sırasında şâirin hayatı ve edebî şahsiyetinden yararlanılır. 1. şiirde ölüm temasının işlendiği, sanatlı söyleyişten uzak olunduğu, dilin sade olduğu, 11?li hece ile şiirin yazıldığı vurgulanır. 2. şiirde ise temanın yaşama sevinci olduğu, yine hece ölçüsü ile şiirin yazıldığı belirtilir.

*Özet : Şiir sanatçının hayatının ve ruh halinin yansıması olmamakla birlikte bunların değiştirilip dönüşmesiyle oluşan, dille ifade edilen bir güzel sanat etkinliğidir.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Metin ve Şair Hakkında”

 1. Anonymous said

  aslında
  fazla
  AÇIKLAYICI
  OLMAMIŞ
  AMA

  NEYSE
  YİNE N DE
  İŞE
  YARADI THANK
  S

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: