TALSAYAK

Edebiyat ve Eğitim Seçkisi

Roman ve Roman Çeşitleri

Posted by talsayak 11 Mayıs 2008

Anlatmaya bağlı edebî metinler içinde en gelişmiş olan türdür. Romanlar belli bir tarihsel olayı ya da coğrafi çevre içindeki belli kişi ya da kişilerin başından geçenleri, bir sıraya göre öyküleyen, uzun mensur edebi metinlerdir. Romanda kişiler, çevre ve olaylar hikâyeye göre daha ayrıntılı verilir. Daniel Defoe, Cervantes, Stendal, Emile Zola, Jules Verne, Gustave Flaubert, Victor Hugo, Jıohn Steinbeck, Dostoyevski, Balzac, Tolstoy gibi yazarlar türün oluşma ve gelişmesinde önemli roller üstlenmiştir.

Türk edebiyatına roman Fransızcadan yapılan çevirilerle girdi. İlk çeviri romanımız Yusuf Kamil Paşa’nın Fenelon’dan yaptığı “Telemak” çevirisidir. İlk yerli roman denemesi Şemseddin Sami’nin “Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat” adlı eseridir. Namık Kemal “İntibah”ı yazmıştır daha sonra. Ahmet Mithat Efendi , Recaizade Mahmut Ekrem roman türünün gelişmesine katkıda bulunmuştur. Halit Ziya Uşaklıgil ise bizde batılı anlamda ilk romanı yazan kişidir. Mehmet Rauf, Nabizade Nazım, Halide Edip, Hüseyin Rahmi, Yakup Kadri, Reşat Nuri, Ahmet Hamdi, Peyami Safa, Kemal Tahir, Attila İlhan, Yaşar Kemal… gibi roman yazarlarımız vardır.

İşlediği konuya göre romanlar üç çeşittir:

1. Psikolojik Roman: Toplumsal çevreden çok, kişilerin iç dünyasını, insan kimliğinin sosyal hayattaki çatışmalarını, ruhsal durumlarını anlatan romanlardır. Bu tür romanlarda kişilerin psikolojik tahlilleri ön plandadır.
2. Sosyal Roman: Toplumsal meselelere değinen romanlardır. Bu tür romanlar, devirlerin kendine özgü önemli olaylarından söz eder. İhtilaller, göçler, sanayinin yaşama etkisi, nüfus artışı gibi konular ele alınır.
3. Tarihî Roman: Konularını tarihten alan romanlardır.
4. Macera Romanı: Günlük hayatta pek de rastlanmayan, ilginç ve gizemli olayları anlatan romanlardır.
5. Kır Romanı: Köylülerin hayatını onların gelenek, görenek, inanç, duygu ve düşüncelerini konu edinen romanlardır. Bu tür romanlarda tasvirler önemli yer tutar. (Çeşitleri çoğaltabiliriz)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: